Poradnik Kupującego

Oferta stolarki na rynku jest ogromna, dlatego przedstawiamy Państwu garść informacji na co warto zwrócić szczególna uwagę przy zakupie okien. Oczywiście oprócz samej stolarki bardzo ważna jest również jakość montażu, terminowość oraz sposób załatwiania reklamacji. Najlepiej więc zasięgnąć opinii wśród rodziny, znajomych, którzy mają za sobą wybór firmy montującej okna. Jeśli usługa polegać ma na wymianie okien wraz z wykonaniem szpalet, ważne jest aby szpalety były wykonane na całej szerokości zarówno od wewnątrz jak i na zewnątrz budynku. Warto zapytać, czy firma zabierze stare okna, pozostawienie ich na przykład na śmietniku pod blokiem nie świadczy najlepiej o profesjonalizmie. Dobrze, aby okno było wyposażone w listwę progowo-montażową, zapobiegnie ona uszkodzeniu dolnej krawędzi okna podczas transportu i montażu.

 

Jednym z najważniejszych etapów podczas zakupu stolarki jest pomiar. Podczas dobrze wykonanego pomiaru powinny zostać ustalone poziomy posadzek, prawidłowość wykonania schodów i otworów drzwi wewnętrznych. Jeżeli pomiarowiec nie potrafi wykonać powyższych czynności należałoby się zastanowić nad wyborem innej firmy, ponieważ źle dobrane wymiary stolarki skutkują w późniejszych etapach budowy zwiększonymi kosztami lub błędami, które będą trudne lub niemożliwe do usunięcia. Proszę pamiętać, że nie musicie Państwo być specjalistami w zakresie budownictwa, to wykwalifikowany pomiarowiec powinien Wam powiedzieć na jakiej podstawie ustalił wymiary stolarki i jakie przewiduje warstwy posadzki w późniejszym etapie budowy.

WZMOCNIENIE STALOWE 

Jest to jedne z najważniejszych elementów konstrukcyjnych profili okienny. Od grubości i kształtu wzmocnienia zależna jest odporność stolarki okiennej na działające na nią siły własne takie jak ciężar oszklenia, ciężar kształtowników i obciążenia spowodowane przez użytkowników okien oraz siły zewnętrzne jak na przykład wiatr lub śnieg. Aby zapewnić odpowiednią statyczność oraz bezpieczeństwo podczas użytkowania wszystkie nasze okna posiadają, pokryte powłoką antykorozyjną, systemowe wzmocnienia stalowe wewnątrz ościeżnic oraz wewnątrz skrzydeł, odpowiednio dostosowane do gabarytów i konstrukcji okien.

 

PROFIL PCV 

Sprawdzony i bezpieczny materiał, polichlorek winylu potocznie zwany PCV służy dziesiątkom fabryk do produkcji setek rodzajów profili okiennych o różnych kształtach, wymiarach i właściwościach. Firma Piotrowski Okna dzięki wielu latom doświadczenia oferuje Państwu produkty wykonane z wyselekcjonowanych profili najwyższej jakości ułatwiając Państwu wybór odpowiedniego dla swoich potrzeb. Jednym z podstawowych kryteriów przy wyborze jest szerokość zabudowy i ilość komór powietrznych mające znaczący wpływ na izolacyjność profilu. Standardem na dzień dzisiejszy są profile pięciokomorowe o szerokości zwykle nie mniejszej niż 70mm. W przypadku profili pokrytych okleiną w kolorze lub imitującą drewno proponujemy wybór profili barwionych w masie, mających taki sam lub zbliżony kolor do wybranej okleiny.

OKUCIE

Jest to jeden z najważniejszych a jednocześnie najbardziej bagatelizowany element przy wyborze okien. To właśnie dzięki okuciom okiennym jesteśmy w stanie sterować oknem a komfort użytkowania stolarki okiennej zależny jest głównie od jakości wykonania i montażu okucia. W skrócie, jest to system zawiasów i elementów ryglujących rozmieszczonych równomiernie na obwodzie okna. Ich zadaniem jest prawidłowe i szczelne umocowanie ramy w ościeżnicy. W zależności od rodzaju okuć, stolarka może otwierać się na kilka sposobów poprzez odpowiednie ustawienie klamki. Wyróżnić można okna rozwierne, uchylne, rozwiernouchylne, przesuwne, uchylno-przesuwne lub obrotowe. Okucia mogą zostać wyposażone w dodatkowe funkcje takie jak mikro wentylacja, blokada błędnego położenia klamki, hamulec otwarcia lub stopniowany uchył. Część z nich dostają Państwo od nas standardzie. Przy wyborze okien warto dopytać sprzedawcę w jakie okucie wyposażona jest stolarka okienna ponieważ często niższa cena wynika z zubożałego okucia. Jako że okucie okienne jest elementem mechanicznym należy pamiętać o prawidłowej, okresowej konserwacji.

PAKIET SZYBOWY 

Najbardziej standardowy pakiet szybowy stosowany na dzień dzisiejszy w konstrukcji stolarki okiennej to zestaw dwóch szyb, pomiędzy którymi znajduje się komora wypełniona gazem szlachetnym najczęściej argonem a wartość przenikalności cieplnej pakietu, która w dostateczny sposób zapobiega przenikaniu ciepła do wewnątrz pomieszczenia to 1,1W(m²K). Aby zwiększyć izolacyjność szyby a jednocześnie całego okna proponujemy stosowanie pakietów złożonych z trzech szyb, których współczynnik przenikalności spada nawet do 0,5W(m²K). Dodatkowo pakiety szybowe można wyposażyć "ciepłą ramkę" wykonaną ze złożonego materiału izolacyjnego lub stali szlachetnej. Zastosowanie ciepłej ramki polepsza izolację termiczną na krawędzi przyszybowej, co podwyższa temperaturę szyb i obniża ryzyko występowania zjawiska parowania okna. Zwiększenie izolacyjności pakietu szybowego znacząco wpływa na obniżenie strat ciepła w mieszkaniu co wiąże się z wymiernymi oszczędnościami energii.